منظور از گلدان های گروهی چیست ؟

مجموعه ای از گیاهان گلدانی در گلجا یا گلدان ها به گونه ای نزدیک به هم قرار می گیرند که تاثیر جمعی داشته باشند . در این حالت گلدان ها پیدا هستند.

خلق جلوه تازه ای در فضای نمایشی داخلی

جمع آوری چندین گیاه متفرق به منظور ایجاد گروهی از تک گلدان ها تاثیر بسزایی در زیبایی فضای نمایشی داخلی دارد  و برای تایید و اثبات این مسیله سه دلیل اساسی وجود دارد :

1. تاثیر جمعی چشمگیر تر است تا تاثیری که از هر تک گلدان حاصل می شود . گیاهان بلند تر را در پشت این مجموعه قرار می دهند تا ارتفاع بیشتری به کل مجموعه داده شود

2. گیاهان کوچک برگ مانند فیکوس پومیلا ، اشک نوزاد ، و ترادسکانیا را وقتی به صورت تکی در جایی نگه دارند ، جلوه ای ندارند و توجه کسی را جلب نمیکنند ، اما همین گیاهان وقتی با واریته های بزرگ برگ به صورت گروهی نگهداری شوند موجود زنده با نشاطی به نظر می آیند و بخشی مهم از تاثیرات کلی آن گروه مربوط به این گیاهان خواهد بود .

3. سرزنده بودن هر تک گیاه ، وقتی تکی نگهداری می شوند ، بسیار با اهمیت است ، اما وقتی به صورت گروهی کنار هم قرار گیرند این ویژگی برای آن ها چندان حیاتی به نظر نمی رسد . ساقه های برهنه گیاهان ، یک وری بودن آن ها و صدمه دیدگی برگ ها را می توان با گروهی کردن گیاهان به خوبی پوشاند

شیوه های گروه بندی گیاهان خانگی

ناگفته نماند قانون سفت و سختی در این خصوص وجود ندارند ، جز آنکه گیاهانی را که می خواهیم گروهبندی کنیم تا آنجا که ممکن است باید از لحاظ نیاز نور و گرما مشابه باشند. شیوه های گوناگون گروهبندی گیاهان خانگی را طی 5 عنوان خدمت شما عزیزان مورد بررسی قرار داده ایم

1. گروه بندی استاندارد

چهار تا دوازدخ گیاه گلدانی سفالی یا پلاستیکی را می توان به شکلی دلپذیر نزدیک به هم قرار داد و از آن گروهی از گیاهان را به وجود آورد که از لحاظ شکل و رنگ متنوع اند . در معمول ترین روش گروهبندی ، گیاهان برگی را برای تامین چهارچوب دائمی و گیاهان گلدار را برای نمایش دادن رنگ گل به کار می برند . گیاهان بلند ، گیاهان دارای رنگ سبز تیره ، و گیاهان دارای برگ های بزرگ در پشت تین گروهبندی قرار می گیرند .

اشتباه است اگر فکر کنیم باید گیاهان متنوع و دارای شکل ها و گل های رنگارنگ و جورواجور را کنار هم قرار دهیم تا به ما بگویند در گروهبندی گیاهان مهارت داریم . دکوراتور های داخلی ماهر برای گروهبندی گیاهی از گیاهان برگی استفاده می کنند و مبنای کار آن ها بهره گیری از برگ های دارای شکل های مختلف است تا بدین ترتیب نمایش دل انگیزی به وجود آورند.

2. سینی شنی

گروهبندی گیاهان در سینی کم عمق راه خوبی برای نگهداری گیاهانی است که در اتاق دارای حرارت مرکزی نیاز به رطوبت فراوان دارند . اگر درباره پرورش بنفشه افریقایی مشکل دارید ، سینی شنی این مشکل را بر طرف می کند . عمق سینی تقریبا ۵ سانتی متر و جنس آن متفاوت است ، اما آب نباید از آن بگذرد . ابعاد آن را خود برحسب سلیقه می تواند تعیین کنید اما اگر این سینی را میخواهید روی تاقچه پنجره بگذارید پهنای آن را طوری در نظر بگیرید که خطری ایجاد نکند.

نزدیک به ۲٫۵ سانتی متر از عمق این سینی را با شن پر کنید . کف این لایه را همواره مطلوب نگه دارید. سطح آب نباید شن را بپوشاند . گیاهان را به صورت گروهی روی شن بگذارید. یک محل مناسب برای نگهداری این سینی، تاقچه بالای رادیاتور است . در این موقعیت رطوبت اطراف گیاهان سه برار می شود. آب دادن به گلدان ها ساده است، آب صافی گلدان ها به سینی می ریزد و از آنجا بخار می شود.

3. کلکسیون

گروه گیاهان به هم وابسته را می توان هم در خانه های افراد تازه کار پبدا کرد و هم افراد صاحب تجربه . افراد تازه کار معمولا با تهیه گلدان هایی از کاکتوس ها و گیاهان آبدار ، کار خود را آغاز می کنند . آن ها را در پنجره کنار هم قرار می دهند . افراد صاحب تجربه مجموعه ای از گیاهان دیگر مانند سرخس ، بنفشه افریقایی ، ارکیده ، و غیره را دور هم جمع میکنند . کلکسیون ها ، چه بزرگ یا کوچک ، در یک موضوع اشتراک دارند و آن این است که زیبایی ، کمیاب بودن ، متمایز بودن تک تک گیاهان هدف اصلی ایجاد کلکسیون است .

4. گروه بندی حرفه ای

این نوع نمایش که طراحان نمای داخلی خانه ها خیلی آن را می پسندند ، تشکیل شده است از تعدادی از گیاهان بزرگ که درباره آن ها صحبت کردیم . این نوع گروه بندی معمولا در ساختمان های عمومی مشاهده می شود ، اما الگوی ساده ای از آن را می توان در گوشه ای خالی در خانه اجرا کرد . گلدان ها نقش مهمی در تزئین دارند . ارتفاع این گلدان ها فرق می کند . گلدان بلند تر را در پشت قرار می دهند ، یا آن را روی قطعه ای چوب نگه می دارند تا بلند تر به نظر آید و گیاه و گیاه داخل آن را  بهتر نمایش دهد .

5. پنجره نمایشی

پنجره نمایشی پنجره ای معمولی است که به صورت پلکانی در می آید و روی هر پلکان گل یا گیاه بریگ می گذارند . طبقه اهی شیشه ای یا پلاستیکی مات در عرض پنجره و ارتفاع های مناسب کار گذاشته می شود و گلدان ها را روی این طبقه ها می چینند . ممکن است استفاده از پنجره را برای نگهداری گلدان نپسندید ، اما بعضی مردم آن را شیوه ای مناسب برای نشان دادن کاکتوس ها یا گیاهان آفتاب دوست می دانند . بعضی دیگر چندین طبقه گلدان یکی بالاتر از دیگری درست میکنند و به طرزی جالب توجه آن ها را می چینند .

اگر  این کار را انجام دادید ، سعی کنید در همه سطح طبقه ها  گلدان بچینید ، هم زیباتر است و هم دردسر نظافت پنجره کمتر می شود