دو نکته مهم در خرید گیاه وجود دارد که شامل مشخصات ظاهری گیاه سالم ، شرایط مطلوب گیاه ، نحوه انتخاب ، زمان خرید و نحوه صحیح انتقال محصول خریداری شده است که به شرح زیر می باشد

۱. وقتی گیاهی میخرید باید حتما توجه داشته باشید که ...

گیاهان خانگی بیش از آنکه آنها را بخرید در گلخانه پرورش یافته اند که هوای گرم و مرطوب است.محیط خارج از گلخانه با محیط گلخانه فرق دارد.بنابراین، همواره گیاهان مورد نظر خود را از فروشنده ای معتبر تهیه کنید که آن گیاه را برای مقاوم شدن در برابر شرایط نامساعد آماده کرده باشد. اگر چنین باشد، شوک حاصل از بردن گیاه خریداری شده به محل جدید به حداقل می رسد.
البته گیاهان خانگی را در هر موقع سال می توان خرید، اما بهتر است واریته های گیاهان حساس و آسیب پذیر را بین آخر بهار و میانه پاییز خریداری کرد. بعضی گیاهان را فقط می توان در زمستان خرید و در این صورت شما باید توجه خود را دو چندان کنید. گیاهانی که خارج از فروشگاه گذاشته می شوند یا روی سکوهای داخل فروشگاه قرار دارند بر اثر سرما آسیب خواهند دید، مگر آنکه از انواعی باشند که به دمای پایین مقاوم شده باشند، انواع گیاهان نازک نارنجی آسیب پذیر را که خارج از محوطه فروشگاه قرار دارند نخرید و خیال نکنید که ارزان هستند.
در ضمن اگر به دنبال بذر گیاهان گلدار هستید، در این صورت امکان بذر نسل اول را بخرید. اگر پیاز می خرید آن را امتحان کنید که سفت باشد، پوسیدگی نداشته باشد، سوراخ نداشته باشد و برگ از آن بیرون نیامده باشد (سبز نکرده باشد).اگر گیاه خانگی می خرید، دقت کنید که نمونه انتخابی از جایی که برایش در نظر گرفته اند، بزرگ تر نباشد. سپس به نشانه های نامطلوب توجه کنید. اگر این نشانه ها را در آن نیافتید گیاه را بخرید

۲. برای بردن گیاه خریداری شده به خانه باید توجه داشته باشید که ...

گیاه به شکل مناسب پیچیده شده باشد. هدف از پیچیدن گیاه بین ورقه های نایلونی یا روزنامه، یکی محافظت برگ های شل و ول از آسیب های حمل و نقل و دیگر حفاظت گیاه از خشکی است. در زمستان حتی بخش بالایی ورقه چیپیده شده به دور گلدان نیز باید بسته باشد. در زمستان، بردن گیاه ظریف آسیب پذیر به خانه وقتی پیاده هستید به همان اندازه نادرست است که در تابستان آن را داخل صندق عقب اتوموبیل بگذارید. وقتی با ماشین گیاه خریده شده را به خانه می برید، بهترین شیوه آن است که آن را در جعبه ای بگذارید روی صندلی اتوموبیل قرار دهید. دقت کنید که به برگ ها و ساقه های گیاه خش وارد نشود.
وقتی گیاه تازه خریده شده به خانه رسید، نیاز دارد که با وضعیت جدید خود سازگار شود. چند هفته اول آن را از تابش نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و نگذارید خاک گلدان و هوای اتاق خشک شود. دقت کنید که آب اضافی هم به آن داده نشود. در این موقعیت، از دست رفتن یکی دو برگ گیاه امری عادی است و بدترین کار ممکن آن است که برای انتخاب جای مناسب، جای گلدان هر بار عوض شود. بهتر است آن را در جای معتدل و دور از نور خورشید نگه دارید. بوته های گل دهنده گلدانی (مثل آزاله، مینا، سیکلامن) که هنگام داشتن گل در زمستان خریداری می شوند، به تیماری های متفاوتی نیاز دارند. باید آنها را فورا در جای دائمی خورد قرار داد و تا آنجا گه مقدور است به آنها نور بتابد.

چه گیاهی نباید خریداری شود ...

در تصویر زیر نکات و نشانه های نامطلوب گیاهان اشاره شده است که در هنگام خرید باید به آنها توجه لازم را داشت