منظور از باغچه داخل خانه چیست ؟

باغچه داخل خانه ظرفی است که در آن چند گیاه نشانده شده است . در این باغچه ، گلدان دیده نمی شود ، گلدان یا زیر خاک هستند یا گیاهانشان را قبلا از گلدان خارج کرده اند و در باغچه نشانده اند.

مزیت استفاده از باغچه داخل خانه برای گیاهان

به چند دلیل گیاهان در باغچه های داخل خانه بهتر می رویند تا زمانی که در گلدان های تکی باشند . رطوبت بالا ، حفظ ریشه گیاهان از تغییرات ناگهانی دما و آب جمع شده در زیر گلدانی از جمله مزایای باغچه های داخل خانه است . اما خطر هایی هم وجود دارد ، مثلا کاشت گیاهان نزدیک به هم ، تهویه را کاهش می دهد و فرصت بیشتری نیز برای آفات و بیماری ها فراهم می اورد تا به گیاهان حمله کنند. برای جلوگیری از شلوغی باغچه داخل خانه ، گیاهان را هرس کنید یا بیرون آورید و به محض مشاهده گل ها  و برگ های آلوده به قارچ ، آن ها را بچینید .بعضی از مزایای گلدان های گروهی در مورد باغچه های خانگی نیز صادق است ، مثل تاثیر چشمگیر تر ، استفاده مطلوب تر از گیاهان برگی و گلدار درجه دو ، پوشش دادن ساقه های سخت و نا مطلوب و برگ های زخمی ، آسانتر شدن آبیاری ، در ایجاد شرایط مرطوب در اطراف برگ ها . اما تاثیر طبیعی باغچه داخل خانه به مراتب بیشتر است تا گروه گلدان ها زیرا وقتی باغچه خانگی داشته باشید ، در واقع باغبانی میکنید .

نحوه ساخت باغچه داخل خانه

ظرف بزرگی تهیه کنید که در آن چند گیاه جای بگیرد ، این ظرف هرچند از لحاظ شکل و رنگ و طرح زیباتر باشد ، بهتر است . در این ظرف مقداری کمپوست بریزید و تک گیاهان را در آن بکارید . میتوانید گلدان را در لایه ای از شن ، سنگ ریزه ، پیت یا ریگ بگذارید و اطراف گلدان را با پیت مرطوب پر کنید تا ان جا که حتی لبه گلدان ( سفالی یا پلاستیکی ) دیده نشود . با این کار شما یک باغچه داخل خانه درست کرده اید .

باغچه داخل خانه ممکن است از ۵ گیاه کوچک تشکیل شده باشد یا کمی پرپشت تر باشد و چند گیاه سبز برگی و گلدار را در چند اشکوب بگیرد . اما مزیت های اصولی و شالوده ساخت این باغچه در همه موارد مشابه است .

چهار فاکتور مهم در ساخت یک باغچه خانگی

۱٫ گیاه – همه گیاهان داخل باغچه تقریبا در شرایط یکسان رطوبت و گرما قرار دارند . نور نیز به یک اندازه به همه گیاهان می رسد ، اما گیاهان وسط باغچه ، اگر باغچه مربع شکل و بزرگ باشد ، ممکن است نسبت به گیاهان حاشیه باغچه نور کمتری دریافت کنند . الگوی استاندارد آن است که در پشت همه گیاهان ، بوته های دائمی کاشت و لابه لای آن ها گیاهان گلدار قرار داد

۲٫ گلدان – بهتر است گیاهان را با گلدان در باغچه داخل خانه کاشت تا از گلدان بیرون آورده و سپس در باغچه نشا شوند . با این روش ، گلدان بوته ها را هر از گاهی می توان داخل خاک چرخاند تا از رشد یک طرفه بوته ها جلوگیری شود  همچنین می توان گیاهان گلدار را پس از پایان گلدهی بیرو آورد  و گیاهان دیگری را جانشین آن ها کرد . تعویض گلدان بوته ها نیز با این روش ساده تر است . گلدان ها باید سوراخ زهکش داشته باشند.

نکته مهم راجب گلدان های آماده – تا این اواخر گلدان های دراز سفالی ، چوبی یا پلاستیکی معمول ترین گلدان های آماده برای استفاده در باغچه داخل خانه بودند . اما امروزه انواع گوناگونی از ظرف های استوانه ای یا مکعبی با رنگ های مختلف از جنس پلاستیک محکم در دسترس است .

به باغچه های داخل خانه باید با دقت آب داد تا از غرقاب شدن خاک جلوگیری شود . اگر گلدان ها را روی لایه ای از ریگ ته جعبه قرار می دهید ، ریشه گیاهان ممکن است از سوراخ ته گلدان بیرون بزنند و در خاک باغچه شروع به رشد کنند که در این حالت آب جمع شده بین ریگ های ته جعبه ، نیاز گیاهان را تامین می کند  توصیه معمولی این است که اگر گلدان های داخل باغچه خانگی روی لایه ای از ریگ یا شن درشت قرار دارند ، گهگاه آنها را بچرخانید یا بیرون آورید تا از ریشه دهی آن ها جلوگیری شود .

۳. پیت (خاک گلدان ) – باید مطمئن بود که خاک داخل باغچه به آن حد باشد که لبه گلدان ها را بپوشاند همچنین باید از دادن آب زیاد تا آن حد که خاک اشباع شود ، خودداری کرد. خاک مرطوب این باغچه داخل خانه منبع رطوبتی خوبی برای اشکوب پایینی بوته ها فراهم می کند . اثر این کار آن است که گیاه در این شرایط نسبت به زمانی که به صورت تک گلدان نگهداری شود ، رشد بهتری دارد ، زیرا گاهی زمان آبیاری تک گلدان ها به دلیل تعطیلی ها از نظم خارج می شود
۴. فضای خیس باغچه و جعبه باغچه – بودن یا نبودن این فضا چندان مهم نیست ، اما بهتر است پیش از ریختن پیت یا خاک در جعبه ، لایه ای از شن درشت یا ریگ در ته آن ریخته شود. از بسایری مواد اولیه می توان جعبه باغچه داخل خانه را تهیه کرد. ظرف های پلاستیکی ، دیگ های مسی ، جعبه های چوبی و غیره . اگر این جعبه از چوب ساخته می شود ، سطح داخلی و گوشه های آهن را باید آب بندی کرد .برای این کار نباید از مواد نفتی استفاده شود

سبد های آویزان

گیاهان مناسب برای سبد های آویزان عبارت اند از : کاکتوس دم موشی، سرخس، بگونیا، گل استکانی، سجافی، اپسیکا، فوکسیا، هدرا، هویا، لوبلیا، شمعدانی، پوتوس، ترادسکانتیا، زبرینا و زیگوکاکتوس میباشد گروهی از گیاهان خانگی در سبد های آویزان منظره ی دلپذیر تری دارند اما پیش از انتخاب این نوع باغچه ها به نکات زیر توجه داشت …

 • هوای بالای اتاق ها از هوای پایین گرم تر و خشک تر هست
 • آبیاری گیاهان دشوار تر است و ممکن است آب اضافی گیاهان روی کف اتاق چکه میکند
 • به خاطر زیاد نبودن وزن گلدان به جای خاک باید باید از پیت  (خاکبرگ) استفاده کرد
 • میتوانید برای نگهداری راحت تر به جای قلاب از قرقره استفاده کنید

گلدان های چندتایی

ساده ترین نوع گلدان های چندتایی تشکیل شده از دو یا چند گلدان معمولی تکی که کنار یکدیگر قرار میگیرند که برای زیبایی بیشتر آنها را با ارتفاع های گوناکون میسازند درز بین گلدان های متصل به هم باید آب بندی شود .

هریک از خانه های این نوع گلدان های چند تایی از لحاظ نوع گیاه و شیوه کاشت مستقل اند در سطح پایین این واحد، گیاهان کوتاه خانگی ( بگونیا،بنت قنسول) کاشته میشود و در پشت همه ، گلدان های دارای گیاهان دایمی قرار داده میشود.

کاسه با مخلوطی از گیاهان

ساده ترین نوع باغچه خانگی همین نوع است که در آن مجموعه ای از گیاهان برگی و یک یا دو گیاه گلدار را از گلدان اصلی بیرون میاورند و در کاسه نشا میکنند و اطراف گیاهان را با پیت پر میکنند. روش معمول چیدمان گیاهی این نوع باغچه ها به این صورت است که گیاهان بلند در بخش عقبی کاسه ، چند گیاه پرپشت در وسط کاسه و گیاهان آویزی را در جلو قرار میدهند

معمولا درین کاسه ها گیاهان دایمی قرار نمیگیرند و بهترین روش این است که قبل از بزرگ ریشه و تنیده شدن آن به ریشه سایر گیاهان ، گیاه پژمرده را خارج کنید و به جای آن گیاه دیگری بنشا

باغچه مینیاتوری و بشقابی

باغچه های مینیاتوری که در ساخت و طراحی آنها ژاپنی ها بسیار معروف هستند شامل المان های خاصی مانند راه ها ، مجسمه های کوچک …  میباشد و برای کف باغچه از خزه و برگ های دیگر گیاهان استفاده میشود.این باغچه ها را روی میز های چرخدار قرار میدهند تا تا برای آبیاری و هواخوری قابل جابجایی باشند. این نوع باغچه ها مخصوص علاقه مندان گیاهان داخل خانه است زیرا نگهداری آنها دشوار است و بدون داشتن ذوق نتیجه نمیدهد.

باغچه های بشقابی هم باغچه های کوچک داخل خانه هستند که زیاد گود نیستند و در آنها گیاهان گوشتی آبدار میکارند این نوع باغچه ها برعکس دیگر انواع باغچه ها سوراخ زهکش دارند برای اطلاع بیشتر به مقاله …….

پرده زنده

اتاق ناهار خوری را می توان از اتاق نشیمن به شکل های مختلف جدا کرد . یکی از راه ها ، نصب جداکننده (پارتیشن ) چوبی است که گذاشتن چند گلدان در فضای داخلی آن به این جداکننده جان میبخشد . بسیاری از دوستداران گیاهان ترجیح میدهند پرده زنده ای در این فضا نصب شود . یک جعبه مستطیلی به شکل آبشخور با عمق کافی در کف کار گذاشته می شود و داربست یا چند عدد تیرک ترئینی در کمپوست داخل این جعبه از پایین به کف و از بالا به سقف متصل می شوند . گیاهان مناسب این نوع باغچه عبارت اند از : بنجامبن ، هدرا ، سینگونیوم ، سیسوس ، پوتوس ، فیلودندرون ، سکاندنس فیکوس خزنده .

گل و گلدان

گل و گلدان (pot-et-fleur) در اصل گلدانی است که در آن گروهی از گیاهان برگی خانگی میرویند برای این کار یک لوله شیشه ای یا فلزی را در پیت بین گلدان ها فرو برد که این لوله با آب پر میشود و در آن شاخه گل های خریداری شده یا اهدایی گذاشته میشود با این روش میتوانید همیشه گل هایی تازه در گلدان داشته باشید.

نکات کاربردی برای کاشت در باغچه های داخل خانه 

 • از واریته های مختلف برای این کار بهره گیری کنید و در نظر داشته باشید نیاز های گرمایی،نوری و آب گیاهان انتخابی باید همخوانی داشته باشد.
 • مطمین شوید شکل و ارتفاع گیاهان با اندازه ظرف یا گلجا همخوانی داشته باشد
 • گیاهانی که ارتفاع بیشتری دارند برای تامین ارتفاعی گلجا ها در نظر بگیرید
 • در گلجا های کوچک از گیاهانی با برگ های خیلی پهن استفاده نکنید
 • در گلجا های بزرگ انتخاب گیاهان بلند قامت برای پشت باغچه بهتر است انواع نخل ها، دراسنا و فیکوس درین گلجاها به طور معمول استفاده میشود
 • اگر خواهان گیاهان گلدار نیستید میتوانید از گیاهانی با برگ های رنگی استفاده کنید ترمینالیس، پوتوس،سجافی، کرچک هندی، حسن یوسف و بگونیا رکس ازین گروهند
 • و در آخر فراموش نکنید گیاهان خزنده هم درین مجموعه سهم یسزایی دارند این گیاهان لبه خشن و ناخوشایند گلدان هارا میپوشانند