۱. نگذارید گیاهان تکیده شوند

ریشه گیاهان به همان انداره که به آب نیاز دارد به هوا هم محتاج است.مرطوب بودن همیشگی خاک بعضی گیاه ها به معنای مرگ آنهاست آب را به دفعات و مقدار مناسب به گیاه بدهید.

۲. گیاهان نیاز به استراحت دارند

همه گیاهان به استراحت زمستانی نیاز دارند بر خلاف باور عامه مردم که این استراحت دوره ای را فقط برای گونه هایی خاصی از گیاهان در نظر می گیرند. اما در واقعیت گیاهان در مقایسه با فصل رویش فعال به آب کمتر ، مواد غذایی کمتر و گرمای کمتری نیاز دارند.

۳. بپذیرید که بعضی از گیاهان موقتی هستند و زود تر از بین میرورند

بعضی از گیاهان معمولی که به رسم هدیه رد و بدل می شوند از جمله سیکلامن و مینا بیش از یک هفته باقی نمی مانند این گیاهان گل دهنده که در گلدان عرضه میشوند میهمان موقتی به شمار می آیند

۴. رطوبت بیشتری برای گیاهان فراهم کنید

خشکی هوای اتاقی که با دستگاه حرارتی  گرم می شود در زمستان تفاوتی با هوای کویر ندارد بیاموزید که چگونه میتوانید رطوبت هوا را بالا ببرید.

۵. مشکلات پیش رو را به سرعت حل کنید

چه مبتدی باشید چه کارکشته گاهی مشکلاتی پیش می آید یک یا دو آفت شپشک آردی یا سپردار را به آسانی می توان از گیاه جدا کرد و از بین برد اگر این یکی دو آفت سریعا از بین نرورند طغیان میکنند و این حالت چاره ناپذیراست دادن آب بیش از اندازه در وهله نخست گیاه را از بین نمی برد اما اگر طولانی شود به مرگ گیاه می انجامد باید نشانه های مسـئله را خیلی زود تشخیص داد و به سرعت آن را حل کرد
جعبه گل لوکس آرمين

۶. گیاهان را گروه بندی کنید

تقریبا همه گیاهان وقتی گروه بندی شوند و نزدیک هم قرار گیرند بهتر به نظر می آیند و بهتر رشد می کنند با شناخت گروه بندی گیاهان و اعمال تغییرات در نگهداری آنها به بقا و حفظ طراوت گیاهانتان کمک خواهید کرد.

۷. گیاه را اصولی انتخاب کنید و گلدان ها را تعویض کنید

بعد از یک یا دوسال گیاهان به تدریج بیمارگونه به نظر میرسند در موارد زیاد با تعویض گلدان ها و گذاشتن آنها در گلدان بزرگ تر مسئله حل میشود. گیاه باید بتواند در محلی که برای آن انتخاب کرده اید به اوج شکوفایی برسد گیاهی که سایه دوست است باید در سایه باشد حتی متخصص گل و گیاه نمی تواند گیاه سایه دوست را در آفتاب به شکوفایی مورد نظر برساند.
جعبه گل پلاکسی آذرنوش‌

۹. ابزارمناسب را در در اختیار داشته باشید

برای دادن آب به گل ها آب پاشی تهیه کنید که لوله آبریز آن بلند و باریک باشد برای بالا بردن رطوبت محیط و دفع ذرات گرد و خاک از روی برگ ها و مبارزه با آفات آب فشان داشته باشید به مقداری کمپوست مرغوب تعدادی گلدان با اندازه های متفاوت چندتایی چوب قیم و نخ(برای بستن ساقه های ترد و شکننده)نیاز دارید ظرف زیر گلدان ضروری است تا از نفوذ آب به قالی و مبل و صندلی جلوگیری کند. یک بطری کود شیمیایی مایع و مواد شیمیایی برای دفع آفات از لوازم ضروری دیگر برای حفظ شادابی گیاهان است یک اسفنج نرم یک چنگال و قاشق کهنه آشپزخانه یک افشانه برای جلا دادن به برگ ها و یک قیچی باغبانی از دیگر لوازم ظروری جعبه ابزار باغبانی هستند.

۱۰. مراقب نیاز های خاص گیاهان باشید