گیاهان در هوای سرد مقدار کمی رطوبت لازم دارند، بنابراین در روز معمولی زمستان، هوا مرطوب است . اما اگر شوفاژ یا بخاری را روشن کنید در واقع هوا خشک و بدون رطوبت خواهد شد و باید برای تامین رطوبت چاره اندیشی شود.بخاری و یا شوفاژ رطوبت محیط را به اندازه بیابان صحرای افریقا پایین می آورد . تعداد بسیار اندکی از گیاهان این شرایط دوام می آورند. بسیاری از گیاهان برگی و اغلب گیاهان گلدار این شرایط را می پسندند. البته اگر در اتاق جای مرطوب برای گیاهان خود در نظر بگیرید مشکلات ناشی از کمبود رطوبت کاهش می یابد ، اما هوای اتاق نشیمن خشک و بی رطوبت است

سه عنوان مهم و کاربردی درباره ی شیوه تامین رطوبت شاخ و برگ گیاهان

۱. مه پاشی

از یک دستگاه مه پاش استفاده کنید و لایه از ذرات ریز آب را روی برگ ها به وجود آورید . بهتر است از آّب ولرم استفاده شود و صبح ها مه پاشی کنید تا پیش از تاریک شدن هوا رطوبت روی برگ ها بالا باشد . به همه ی قسمت های گیاه ، پشت و روی برگ ، آب بپاشید اگر گیاه در زیر نور آفتاب باشد ، از این کار صرف نظر کنید ، دیگر تاثیرات مه پاشی این است که در روز های گرم خاصیت خنک کنندگی را دارد و همچنین از گسترش کنه قرمز جلوگیری می کند و گردو غبار را از روی برگ ها را می زداید.

جعبه گل لوکس آرمين

۲. گروه بندی

گیاهانی که در گلدان یا در باغچه های آپارتمانی نزدیک به هم رشد می کنند ، این مزیت را به وجود می آورند که رطوبت اطراف شاخ و برگ را با استفاده از رطوبت موجود در خاک گلدان ها بالا ببرند . هوایی که لابه لای شاخ و برگ های گیاهان گروهبندی شده وجود دارد از رطوبت بالاتری برخوردارند . بهترین روش بالا بردن رطوبت ، استفاده از سینی شنی است . البته با گروهبندی گیاهان خطری به وجود خواهد آمد و آن انتقال عوامل بیماری است . فاصله گیاهان باید در حدی باشد که امکان انتقال بیماری بوتریتیس وجود نداشته باشد.

۳. گلدان دوتایی

گلدان را در گلدان بی منفذ بزرگ تری قرار دهید و بین آن ها را با خره مرطوب پر کنید . این مجموعه را کاملا به طور مداوم خیس نگه دارید . این کار باعث می شود که همیشه لایه ای مرطوب در سطح گلدان ایجاد شود و با تبخیر آب رطوبت نسبی محیط بالا رود . از دیگر تاثیرات گلدان دوتایی این است که به صورت عایق نیز عمل می کند و دمای خاک گلدان حاوی گیاه را از تغییرات ناگهانی محفوظ می دارد.

دو قاعده مربوط به رطوبت محیط

الف) گیاهان آپارتمانی، کمتر به هوای گرم و بیشتر به رطوبت هوا نیاز دارند.

ب) گیاهان دارای برگ نازک معمولا به رطوبت بیشتری محتاج اند ، تا گیاهان برگ کلفت و برگ چرمی ، اگر اتاق با بخاری یا شوفاژ گزم می شود و دوست دارید گیاهانی در آن بپرورانید که با شرایط سازگار نیستند باید گیاهان را گروهبندی و برایشان گلدان مضاعف درست کنید ، و به برگ هایشان به دفعات توصیه شده آّب بپاشید.

نشانه های خطر پایین بودن رطوبت

نشانه های خطر بالا بودن رطوبت

راهنمای دمایی رطوبت هوا