گیاهان را تمیز نگهدارید

گردوغبار از چند راه به گیاه صدمه میزند 

  • ظاهر گیاه را نا مناسب می کند
  • منفاذ تنفسی گیاهان را میبندد و گیاه نمی تواند به طور مطلوب تنفس کند.
  • لایه ای روی برگ تشکیل می دهد که تاثیر نور را کاهش می دهد.
  • ذرات ممکن اتست دارای مواد شیمیایی زیانباری برای گیاهان باشند. این موضوع در نواحی صنعتی احتمالا مسئله ساز است.

بنابراین ضرورت دارد وقتی گردو خاک روی برگ بنشیند ، آن را بزداییم . گیاهان کوچک را میتوان در آب فرو برد و برگ هایشان را شست اما مرسوم است که با سرنگ یا اسفنج برگ هارا پاک کنند . بهتر است در اول روز برگ ها تمیز شوند . اگر برگ خیلی گردو خاک داشته باشد ، بهتر است غبار ها را نخست با پارچه ای نرم زدود و برگ را شست وگرنه با پاشیدن آب ممکن است گل و لای چسبنده اب روی برگ به وجود آید . باید به هنگام شست و شو ، برگ را با دست نگه داریم . برگ های جوان را با سرنگ بشویید نه با اسفنج . کاکتوس ها ، گیاهان گوشتی و گیاهان دارای برگ های کرک دار را به شیوه اسپری کردن بشویید و قلم موی نرمی برای زدودن گردوغبار آن ها تهیه کنید .

براق کردن

برگ گیاهان حتی زمانی که تمیز و بی گردوغبار باشد به تدریج کدر می شود و با گذشت زمان خسته کننده به نظر می آید . براق بودن برگ های جوان خیلی زود از دست می رود . مواد براق کننده فراوانی در دسترس هست ، اما باید در انتخاب آن ها دقت کرد. سرکه وشیر را گاهی برای براق کردن برگ ها توصیه می کنند اما این مواد عملا ماده براق کننده ندارند . روغن زیتون بی شک به برگ درخسندگی می دهد ، اما گردوغبار به خود می گیرد و زیان می رساند . باید ماده ای خرید و به کار برد که به ویژه برای گیاهان ساخته شده باشد. هر دو نوع مایع مالیدنی و پاشیدنی در بازار موجود است.

اگر تعداد گیاهان کوچک فراوان باشد ، بهترین راه ، استفاده از آئروسل است . این قوطی های تحت فشار را به آسانی می توان به کار گرفت . مایع براق کننده را به راحتی می توان روی برگ بسیاری از گیاهان آپارتمانی مالید . برای این کار باید پارچه نرم را با مایع آغشته کرد. هنگام براق کردن برگ گیاهان چند قاعده کلی را باید در نظر گرفت : برگ های جوان را براق نکنید . بر سطح برگ فشار وارد نیاورید . برچسب ماده ای را که به کارمیبرید، از قبل با دقت بخوانید . ممکن است در آن نام گیاهانی نوشته شده باشد که نباید آن ها را براق کنید .

هدایت شاخه ها و ساقه های گیاهان

هدایت ساقه های گیاهان یکی از روش های تیمار گیاهان میباشد که بیشتر برای گیاهان رونده به کار می رود .هدف این کار آن است که جلوه بهتری به آن ها داده شود . این کار درباره گیاهان غیر رونده اما دارای ساقه های ظریف و دراز ( مانند فاتسهدار ) ، یا بوته های دارای گل های سنگین ( مانند هیدرانگه آ ) ، یا بوته های دارای ساقه های شکننده ( مانند ایمپاتینس ) لازم است .بهتر است برای هدایت ساقه ها از شبکه ای از سه یا جهار تکه چوب محکم استفاده کرد . تا حد امکان از به کار بردن چوب قیم دوری کنید . چوب های قیم را ته گلدان در خاک فرو برید . برای گلدان ها ، انواع و اقسام شبکه چوبی یا سیمی برای نگهداری شاخه و ساقه بوته ها در دسترس اند . لطفا توجه نمایید که ساقه هارا محکم به قیم نبندید، ساقه ها را بیش از آن که خیلی دراز شوند ، وضع نامرتبی به خود بگیرند ، و خم کردن آن ها مشکل شود به قیم ببندید . پیچ ها را باید مکررا هدایت کرد و به قیم بست وگرنه پیچک هایشان ، ساقه هایشان به یکدیگر می پیچاند. گاهی شاخه های آویزان از سبد ها ( که هدایت نشده یا به داربست و قیم بسته نشده اند ) خود جلوه ای دل انگیز ایجاد می کنند.

هرس کردن

بریدن ( یا چیدن ) نوک ساقه ها ، هرس کردن قسمتی از ساقه ها ، و پیراستن گیاهان از برگ ها و گل های خشک شده یا بیمار ، از جمله کارهایی است که باید در مورد گیاهان آپارتمانی اعمال شود. نوک ساقه ها را با ناخن یا قیچی ، ساقه های ضخیم تر را با قیپی باغبانی یا چاقو ، گل ها و برگ های پژمرده و بیمار را با دست باید برید. هدف اصلی از بریدن نوک ساقه ها آن است که گیاهن رونده مانند گولئوس ، زبرینا ، برگ بیدی ( ترادسمانتیا ) ، و پیلئا را وادار کنیم که پر پشت شوند و حالت بوته ای به خود بگیرند . بوته هایی که هرس می شوند یا نوک ساقه هایشان چیده می شود ، باید رشد فعال داشته باشند و ساقه هایشان دست کم ۳ برگ داشته باشد. نتیجه این کار ها ایجاد بوته ای است پرپشت با ساقه های متعدد ، اما در مورد بعضی از گیاهان رونده عکس این موضوع هدف اصلی است . در اینجا یک یت چند شاخه اصلی نیرومند انتخاب و به شکل دلخواه تربیت می شوند و شاخه های ضعیف جانبی را می برند .
بسیاری از گیاهان اگر به طور مرتب هرس و پیرایش نشوند ، زود از دست می روند . بعضی از گیاهان رونده مثل عشقه ( پاپیتال ) و فیلودندرون اگر در زمستان در جای گرم نگهداری شوند ، به طور مرتب ساقه هایی به وجود می آورند که برگ هایی کوچک و کم رنگ روی ان ها تولید می شود . این ساقه ها را باید در بهار چید . همواره ساقه های خشک شده و بیمار و ساقه های اضافی را بچینید. اگر در بوته های رنگ و وارنگ ساقه ای باشد که رنگ سبز تولید کند ، آن ساقه را نیز بچینید . ساقه های خیلی بلند و بی برگ را کوتاه کنید . گل های پژمرده را بچینید تا طول دوره گلدهی بیشتر شود.گیاهان گلدار را با دقت و هشیاری باید هرس کرد . در این خصوص قانون کلی وجود ندارد . بعضی مانند فکوسیا ، شمعدانی و هیدرانگه آ گل های خود را روی شاخه های نورس به وجود می آورند . بعضی دیگر مثل هویا ، گل هایشان روی شاخه های چوبی قدیمی ظاهر میشود . هر گیاه را آن گونه هرس کنید از گلدهی با می ایستند و یعضی دیگر اگر هرس نکنید بدمنظره و بی ریخت می شوند .

مراقبت از گیاهان در تعطیلات

اگر به مسافرت می ردوید ، مراقبت از گیاهان برای شما دغده ای ایجاد می کند . اما اگر تمهیداتی به کار بندید ، این اطمینان خاطر برایتان به وجود می آید که غیبت چند روزه شما تاثیر نا مطلوبی بر گیاهانتان نمی گذارد. نگهداری گیاهان در تعطیلات زمستانی به صورتی است که اگر گیاهان را در اتاقی نگه دارید که کمترین دمای لازم برای آن گیاهان داشته باشد،غیبت یکی دو هفته ای شما مسئله ای در خور توجه به وجود نمی آورد . در این مدت ، گیاهان را هیچ گاه پشت پنجره اتاق نگذارید . اگر برایتان مقدور باشد ، آن ها را روی میز در وسط اتاق بگذارید و به اندازه ای آب دهید که کمپوست یا خاک آنها خیس باشد .نگهداری از گیاهان در تعطیلات تابستانیبه صورتی است که در فصل تابستان گیاهان در حال رویش فعال هستند و نیاز آب ها به آب به مراتب بیشتر است تا در زمستان پس اگر مسافرت شما بیش از یک هفته طول می کشد ، عاقلانه ترین راه آن است که از دوست یا خویشاوندی بخواهید که گاهی گیاهانتان سر بزند و آب بدهد . اگر این دوست یا خویشاوندی بخواهید که گاهی به گیاهانتان سر بزند و آب بدهد.اگر این دوست یا خویشاوند کم تجربه باشد ، ختما خطره های آبیاری بیش از اندازه را به او یادآوری کنید .اگر پیدا کردن ( پرستار گیاهان ) برایتان ممکن نباشد ، جوانه ها و گل ها را بچینید ، گلدان ها را به دور از نور آفتاب بگذارید ، و به آن ها آب فراوان بدهید . اگر میتوانید گلدان ها را با خزه مرطوب بپوشانید این تمهیدات برای گیاهان ، آن هم در وسط تابستان کفایت نمیکند. دستگاه های آبیاری اتوماتیک در بازار موجود میباشد که بتواید از آنها استفاده کنید اما به وسیله پارچه های کنفی نیز که با چکیده شدن قطره قطره آب بر آنها میتوان موضوع آبیاری طولانی مدت را حل کرد. هر گلدان را میتوان با با فیایله نخی مجهز کرد و فیتیله را در مخزن آب گذاشت، یا آنها را در کیسه پلی اتیلن گذاشت و آنرا بست.